Łupież

Łupież każdy z nas dobrze kojarzy jako łuszczącą się biała łuskę, którą widzimy na skórze głowy i ramionach.

Łupież to rezult nadprodukcji martwej skóry, diety z niedoborem witamin i ostrych chemikaliów występujących w niezdrowych szamponach. Jest często występującym schorzeniem i związany jest z proliferacją lipofilowych drożdży z rodzaju Malassezia.

Łupież objawia się tym, że zrzucane są nadmierne ilości martwych płatków ze skóry głowy. Może występować delikatne swędzenia, ale zazwyczaj nie pojawia się zaczerwienienie lub stany zapalne.

Łupież najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym w skutek zimnego powietrza. Kolejnym czynnikiem jest stres. W sytuacjach stresowych czy przy stresie długotrwałym stan łupieżu może się wzmocnić. Łupież jest procesem naturalnym. Nie można go wyeliminować na zawsze, ale najczęściej można go kontrolować.  W celu zmniejszania łupieżu stosuje się zabiegi w gabinecie oraz dopasowaną kurację domową.

Badanie trychoskopem

Każda terapia trychologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz nieinwazyjnego badania trychoskopem, który pozwala określić różnego rodzaju problemy skóry głowy i włosów. Badanie trychoskopem pokazuje strukturę skóry głowy i typu skóry (skóra normalna, przetłuszczająca się, mieszana, sucha, wrażliwa). Badanie kamerami do trychoskopu pozwala dostarczyć nam informacji o gęstości owłosienia oraz dystrybucji cebulek włosowych. Podczas badania określamy także stopień łojotoku i serum na skórze głowy. Badamy takie anomalie skóry jak wspomniany wcześniej łojotok, suchość skóry, łupież, wrażliwość skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę oraz zawszenia. Kolejno robimy pomiar gęstości owłosienia i na końcu pomiar grubości włosa (włosy cienkie, średniej grubości lub grube).

Cennik
Badanie trychoskopem200 zł